online shop


follow us on:
FACEBOOK
TWITTER  
MIXCLOUD

housemusic.sk djs
DODO.MAN
WYCHITAWACS
DRINKTEAM
SOUTHBOY
CIMY
DEMPSEY
PAPPI
BOLLO
book housemusic.sk djsHOUSE MUSIC
from slovakia

SETA LABEL
SOLUBLE rec.
LEPORELO
ONEWAY
SAJGON rec. 

 
respect !   
buddhizmus.sk  
freetibet.org  
priatelia zeme  
peta  
greenpeace  
  slovakia promotion  
  the simpsons  
  vaselogo.sk  

friends :)  
cesnak.org  
gopopular  
ludia proti rasizmu  
natasza & oscarsix  
nomad  
trava  
             
  music :)  

  4elements   
breaks.sk  
codered.sk  
dnb.sk  
drom.sk  
gregi.net  
notape  
spiral.sk  
 techhouse.sk  

  clubs :)  
nu spirit  
radost  
subclub  
za rampami  
 

 

SVETOVÚ PREMIÉRU SLOVENSKÝCH TANCOV ODOHRÁ S PODPOROU SLOVENSKEJ SPORITEĽNE

11.-13. JÚLA 2013 - LETISKO TRENČÍN

Jedinečný projekt slovenského skladateľa Petra Breinera Slovenské tance odohrá na festivale Bažant Pohoda 2013 Gyorský filharmonický orchester, ktorý bude dirigovať sám autor skladby.

Peter Breiner má za sebou takmer štyridsať rokov komponovania a dirigovania a vyše 200 albumov pre najznámejšie nahrávacie spoločnosti. Slovenské tance - pochabé i smutné sú deväťdesiatminútovou suitou pre veľký orchester. Pozostáva zo 16 tancov, založených na starých slovenských ľudových piesňach. Aj keď je pôvod albumu hlboko v slovenských pesničkách, tieto sú prefiltrované a pretavené prvkami amerického džezu, rytmami New Yorku, vizuálnymi predstavami Sashu Santiaga, filmára z Portorika a hlavne farbou a krásou symfonického zvuku.


PETER BREINER

„Písať veľkú orchestrálnu skladbu bez zadania, bez objednávky a bez výhľadu na predvedenie je vždy výstrel naslepo. Preto ma mimoriadne teší, že sa Bažant Pohoda spolu s gyorskými filharmonikmi podujala predviesť na festivale úplne inej hudby 90 minút pomerne vážnej symfoniky. Aj keď je to na Bažant Pohode už tradícia, predsa len je to úplne nová a neznáma vec a veľmi oceňujem ochotu organizátorov riskovať a uviesť Slovenské tance v kompletnej podobe. Teším sa,“ hovorí Peter Breiner

Celý projekt môže byť na Bažant Pohode 2013 uvedený v svetovej premiére vďaka podpore hlavného partnera festivalu, Slovenskej sporiteľne. „Projekt Petra Breinera stojí za to podporiť z mnohých dôvodov. Možno dva najdôležitejšie: meno autora i ďalších spolupracovníkov je zárukou kvality, a úsilie urobiť nekonvenčným spôsobom svetovú vec namiesto bedákania o chýbajúcej štátnej podpore umenia je hodné obdivu i ocenenia,“ vysvetľuje Juraj Barta, riaditeľ odboru marketing a analýza trhu Slovenskej sporiteľne.

„Sme hrdí, že budeme mať na festivale svetovú premiéru symfonického diela,“ dodáva riaditeľ festivalu Michal Kaščák. „Páči sa nám, že dielo slovenského autora žijúceho v Amerike odohrá v premiére maďarský orchester. Toto spojenie je symbolické, veď tradičné umenie, z ktorého Slovenské tance vychádzajú, nás s našimi južnými susedmi spája vo výraznej miere. Som presvedčený, že muzikanti dajú do hry vášeň podobnú tej, ktorou je povestný Peter Breiner. Vážime si aj extra podporu od Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorej tento projekt môžeme zrealizovať.“

Slovenské tance už tradične nebudú jediným dielom klasickej hudby v programe festivalu, organizátori v týchto dňoch dolaďujú aj ďalšie vystúpenia. Rovnako aj divadelné predstavenia, tanečné workshopy, literárny, filmový aj výtvarný program.

Festival Bažant Pohoda, ktorého sedemnásty ročník sa uskutoční 11., 12. a 13. júla 2013, dáva priestor rôznym hudobným žánrom. Tento rok na trenčianskom letisku vystúpia: Atoms for Peace, Nick Cave & the Bad Seeds, The Smashing Pumpkins, Amon Tobin – Two Fingers DJ set, Kaiser Chiefs, Justice DJ set, Bloc Party, Kate Nash, Major Lazer, Orquesta Buena Vista Social Club, Tony Allen, Bonobo, SBTRKT DJ set, Diplo, Beak>, Erol Alkan, Django Django, Ondatrópica, O. Children, Quantic, Anthony Joseph & The Spasm Band, Karin Park, Sam Lee & Friends, Naive New Beaters, A.K.A.C.O.D., Cathy Davey, Ewert & the Two Dragons, Babylon Circus, Iamamiwhoami, Bonga, Mixhell, Che Sudaka, Kouyaté-Neerman, Hermeto Pascoal, SAZ, Za!, Dengue Fever, Youth Lagoon, MØ, Maia Vidal, Kiril Djaikovski, Café Aman Istanbul, Skip & Die, Asgeir Trausti, The Bots, Batida, Beware of Darkness, Radiomatic, Šutka Roma Rap, Dubioza Kolektiv, Pražský výběr, Midi Lidi, Prago Union, Zrní, Skyline, Xavier Baumaxa, Bratři Ebenové, Ventolin, Kyklos Galaktikos, My Dead Cat, Ghymes, Vec, Para, Andrej Šeban Band, Kubo Ursiny a Provisorium, Polemic, Bratislava Hot Serenaders, Zlokot, Tibor Holoda, Modré Hory, AMO, Davová Psychóza, Purist, Walter Schnitzelsson, Symbiosis, Malalata.

Viac informácií nájdete na stránkach www.pohodafestival.sk a www.slovensketance.sk.

zdroj: Mário Gešvantner - Pohoda Festival

[ mm | 24.04.2013 | čítané 3126 x ]